top of page

Uzay Habitatları

Ülkemizdeki gezegen kâşiflerinin bir araya getirildiği Uzay Habitatları’nı ülkemizin birçok yerine kurup yayılmasını sağlayarak ülkemizin gezegen keşif çalışmalarında öncü, en büyük ve en etkili gezegen kâşif topluluğu olmak istiyoruz. 

Prototip Yarışmaları

Fikir aşamasından çalışan prototiplere uzanan zorlu ama bir o kadar öğretici, dolu dolu bir yolculuk!

 

Rover, model uydu ve roket gibi uzay teknolojileri ve içlerinde barındırdıkları temel bilim, sosyal bilimler, tasarım ve mimari alanlarındaki fikirleri ortaya çıkararak Türk gençlerinin “Biz de yapabiliriz!” demesini sağlamak için çalışıyoruz. 

Fikir Yarışmaları

Fikirsel tartışma platformları oluşturup fikir yarışmaları düzenleyerek istekli ve meraklı herkesin uzay çalışmalarına katılmaya cesaret edebilmesini sağlayarak ülkemizin uzay alanında hızla kalkınmasına destek olmak istiyoruz.

Ulusal Uzay Arşivi

Ülkemizde ve diğer Türk devletlerinde uzay üzerine yapılan çalışmaların geniş arşivinin ulaşılabilir hale getirilmesi için kolları sıvadık. 

Uzay Bilimi Eğitimleri

Özellikle gezegen keşif araçları (rover) odağında olmak üzere diğer uzay teknolojileri eğitimlerini barındıran kapsamlı bir müfredat ile üniversitedeki tasarım, temel bilimler ve mühendislik alanlarında öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dökülebilmesi için alan oluşturacağız.

Eğitimler rover, model uydu, roket bilimi, uzaysal drama, uzay madenciliği, uzay hukuku, okul öncesi uzay, STEM gibi çeşitli içeriklerde olup çeşitli eğitim ve yaş gruplarına hitap edecek. 

Uzay Terimleri Sözlüğü

Uzay terimlerini mümkün oldukça anlaşılır ve Türkçe karşılıkları ile yediden yetmişe Türk halkına ulaştırmak üzerine çalışıyoruz.

bottom of page