top of page

UKET Nedir?

Uzay Keşif Topluluğu (UKET) ülkemizdeki Dünya dışı keşif faaliyetlerini öğretmeyi ve keşiflere katkıda bulunmak isteyenleri bir araya getirmeyi hedef alan bir organizasyondur. 

Öz Görev

Ülkemiz içerisinde, bilim insanlarının, teknokratların, öğrencilerin ve meraklıların uzay keşif görevleri planlama, gerçekleştirme, eğitme/eğitilme gibi amaçlarla bir araya gelmelerini sağlayacak uzay keşif noktaları oluşturmak ve bu çalışmaların doğrudan planlayıcısı ve katılımcısı olmaktır. 

Öz Gelecek

Ülkemizdeki uzay kâşiflerinin bir araya geldiği uzay keşif noktalarını ülke genelinde erişilebilir kılarak ülkemizin uzay keşif çalışmalarında öncü, en büyük ve en etkili uzay keşif topluluğu olmaktır.

Uzay Keşif Topluluğu Hedefler

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması (ARC), ilki 22-25 Temmuz 2022 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş, şimdilik sadece üniversite takımlarının katıldığı uluslararası bir gezegen gezgini (rover) yarışmasıdır.


Amacı dünyanın her yerinden gök cisimleri keşfine meraklı ve katkıda bulunmak isteyen grupları bir araya getirmek olan yarışma Uzay Keşif Topluluğu (UKET) tarafından organize edilmektedir. Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması'nı diğer yarışmalardan farklı kılan unsur hikayeleştirilmiş Ay, Mars ve Dünya görevleridir.


ARC’23 için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Uzay Keşif Topluluğu'nu
Instagram'da da takip edin:

bottom of page